AZ979-1A-24DDE
American Zettler
Product No:
AZ979-1A-24DDE
Description:
80A AUTOMOTIVE RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Coil Power 1.6W
Switching Voltage 30VDC - Max
Termination Style Quick Connect - Multiple Sizes
Contact Rating (Current) 80 A
Coil Current 66.7 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 360 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 2.4 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Series AZ979
Operate Time 7 ms
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Mfr American Zettler
Coil Voltage 24VDC
Release Time 5 ms
Must Operate Voltage 15.6 VDC