AZ979-1C-12DE
American Zettler
Product No:
AZ979-1C-12DE
Description:
80A SUPER-ISO AUTO RELAY
In Stock : 991
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Coil Power 1.6W
Switching Voltage 30VDC - Max
Contact Rating (Current) 60 A
Termination Style Quick Connect - Multiple Sizes
Coil Current 133.3 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 90 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Series -
Operate Time 7 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 7.8 VDC