AZ983-1B-12D
American Zettler
Product No:
AZ983-1B-12D
Description:
80A AUTOMOTIVE RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Coil Power 1.8W
Switching Voltage 75VDC - Max
Termination Style PC Pin
Contact Rating (Current) 60 A
Coil Current 150 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 80 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form SPST-NC (1 Form B)
Series AZ983
Operate Time 7 ms
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Mfr American Zettler
Coil Voltage 12VDC
Release Time 5 ms
Must Operate Voltage 7.8 VDC