AZ9831-1A-12D
American Zettler
Product No:
AZ9831-1A-12D
Description:
70A AUTOMOTIVE RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Coil Power 1.9W
Switching Voltage 75VDC - Max
Termination Style PC Pin
Contact Rating (Current) 70 A
Coil Current 157.9 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 76 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.8 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Series AZ9831
Operate Time 7 ms
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Mfr American Zettler
Coil Voltage 12VDC
Release Time 5 ms
Must Operate Voltage 7.8 VDC