AZ9841-1C-12DE
American Zettler
Product No:
AZ9841-1C-12DE
Description:
40A AUTOMOTIVE RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Coil Power 1.3W
Switching Voltage 75VDC - Max
Termination Style PC Pin
Contact Rating (Current) 40 A
Coil Current 110.1 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 109 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Series AZ9841
Operate Time 5 ms
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Mfr American Zettler
Coil Voltage 12VDC
Release Time 2 ms
Must Operate Voltage 7.2 VDC