AZ989-1C-12DSE
American Zettler
Product No:
AZ989-1C-12DSE
Description:
25A AUTOMOTIVE RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Coil Power 600mW
Switching Voltage 16VDC - Max
Termination Style PC Pin
Contact Rating (Current) 25 A
Coil Current 53.3 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 225 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Series AZ989
Operate Time 3 ms
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Mfr American Zettler
Coil Voltage 12VDC
Release Time 1.5 ms
Must Operate Voltage 7.2 VDC