AZEV200-2AE1B-12D
American Zettler
Product No:
AZEV200-2AE1B-12D
Manufacturer:
American Zettler
Description:
40A EV WIDE GAP RELAY
In Stock : 1099
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 95°C
Switching Voltage 480VAC - Max
Contact Rating (Current) 40 A
Termination Style Plug In
Coil Current 216 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 55.4 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 0.6 VDC
Contact Form 3PST-2NO/1NC (2 Form A, 1 Form B)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class F
Series AZEV200
Operate Time 30 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO); Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 9 VDC