AZSR1160-1AE-12D
American Zettler
Product No:
AZSR1160-1AE-12D
Manufacturer:
American Zettler
Description:
160A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 690VAC - Max
Contact Rating (Current) 160 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 250 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 48 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 0.6 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class F
Series AZSR1160
Operate Time 40 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 9 VDC