AZSR1160-1AE-24D
American Zettler
Product No:
AZSR1160-1AE-24D
Description:
160A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 690VAC - Max
Contact Rating (Current) 160 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 125 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 192 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Coil Insulation Class F
Series AZSR1160
Coil Voltage 24VDC
Must Operate Voltage 18 VDC