AZSR1180-1AE-12D
American Zettler
Product No:
AZSR1180-1AE-12D
Description:
180A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 920VAC - Max
Contact Rating (Current) 180 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 250 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 48 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 0.6 VDC
Coil Insulation Class F
Series AZSR1180
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 9 VDC