AZSR190-1AE-12D
American Zettler
Product No:
AZSR190-1AE-12D
Description:
100A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 800VAC - Max
Contact Rating (Current) 100 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 160 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 75 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Coil Insulation Class F
Series AZSR190
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 9 VDC