B048T480T30A
Vicor Corporation
Product No:
B048T480T30A
Manufacturer:
Vicor Corporation
Description:
DC DC CONVERTER 48V 300W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 55V
Voltage - Isolation 2.25 kV
Voltage - Output 1 48V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.28" L x 0.87" W x 0.26" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 6A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 38V
Series VI Chip® BCM® (300W)
Power (Watts) 300 W
Type Bus Converter Module
Package / Case Module
Efficiency 96.2%