B10B-XADSS-N
JST Sales America Inc.
Product No:
B10B-XADSS-N
Description:
CONN HEADER VERT 10POS 2.5MM
User Guide
Insulation Height 0.398" (10.11mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 250V
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr JST Sales America Inc.
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Header
Style Board to Cable/Wire
Features -
Pitch - Mating 0.098" (2.50mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Tin-Lead
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 10
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Locking Ramp
Insulation Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Circular
Series XAD
Row Spacing - Mating 0.098" (2.50mm)
Contact Finish - Post Tin-Lead
Insulation Color Natural
Contact Length - Post 0.138" (3.50mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 13.8mm