B11B-PH-SM3-TB
JST Sales America Inc.
Product No:
B11B-PH-SM3-TB
Description:
CONN HEADER SMD 11POS 2MM
User Guide
Insulation Height 0.260" (6.60mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 100V
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 2A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr JST Sales America Inc.
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Header
Style Board to Cable/Wire
Features Solder Retention
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating 0.130" (3.30mm)
Contact Finish - Mating Tin-Lead
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 11
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Detent Lock
Insulation Material Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series PH
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin-Lead
Insulation Color Natural
Contact Length - Post -
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 8.6mm