Home / Solenoids / B22-255-M-36
minImg
B22-255-M-36
Ledex Dormeyer Saia, a Division of Johnson Electric
Product No:
B22-255-M-36
Description:
OPEN FRAME SOLENOID B22 - 12 VDC
User Guide
Diameter - Shaft 0.500" (12.70mm)
Bushing Thread -
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Voltage - Rated 12VDC
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.610" L x 1.310" W x 1.470" H (40.89mm x 33.27mm x 37.34mm)
Product Status Active
Shaft Detail Clevis
DC Resistance (DCR) 3.6Ohm
Series -
Power (Watts) 39.6 W
Type Open Frame (Pull)
Technology Electromechanical
Mfr Ledex Dormeyer Saia, a Division of Johnson Electric
Duty Cycle Intermittent
Stroke Length 0.500" (12.70mm)