Home / Headers, Male Pins / B36B-PUDSS-1(LF)(SN)
minImg
B36B-PUDSS-1(LF)(SN)
JST Sales America Inc.
Product No:
B36B-PUDSS-1(LF)(SN)
Description:
CONN HEADER VERT 36POS 2MM
User Guide
Insulation Height 0.378" (9.60mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 250V
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr JST Sales America Inc.
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Header
Style Board to Cable/Wire
Features Board Guide
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 36
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Latch Holder
Insulation Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series PUD
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Natural
Contact Length - Post 0.122" (3.10mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 11mm