B43501A477M82
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43501A477M82
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 420 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.58 A @ 100 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 280mOhm @ 100Hz
Ratings -
Series B43501
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 470 µF
Package Bulk
Impedance 340 mOhms