B43505A2337M000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43505A2337M000
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 250 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.4 A @ 100 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 390mOhm @ 100Hz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 330 µF
Package Bulk
Impedance 470 mOhms