B43505C5157M62
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43505C5157M62
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 990 mA @ 100 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 910mOhm @ 100Hz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 150 µF
Package Bulk
Impedance 1.07 Ohms