B43521C5397M000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43521C5397M000
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 450V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.732" (44.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.6 A @ 100 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 390mOhm @ 100Hz
Ratings -
Series B43521
Package / Case Radial, Can - 5 Lead
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 390 µF
Package Bulk
Impedance 390 mOhms