B43540B2827M7
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43540B2827M7
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 200 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.97 A @ 100 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 100mOhm @ 100Hz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 820 µF
Package Bulk
Impedance 130 mOhms