B43540C9337M000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43540C9337M000
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.244" (57.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.33 A @ 100 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 190mOhm @ 100Hz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 330 µF
Package Bulk
Impedance 220 mOhms