B43540E2158M000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43540E2158M000
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 250 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 5.25 A @ 100 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 50mOhm @ 100Hz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 1500 µF
Package Bulk
Impedance 60 mOhms