B43541A7397M000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43541A7397M000
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 550V SNAP
In Stock : 227
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.244" (57.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 550 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.75 A @ 100 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 340mOhm @ 100Hz
Ratings -
Series B43541
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 390 µF
Package Tray
Impedance 550 mOhms