B43541A9397M000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43541A9397M000
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
In Stock : 160
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.78 A @ 100 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 200mOhm @ 100Hz
Ratings -
Series B43541
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 390 µF
Package Bulk
Impedance 290 mOhms