B43544G2687M000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43544G2687M000
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 250 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.22 A @ 100 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 110mOhm @ 100Hz
Ratings -
Series B43544
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 680 µF
Package Tray
Impedance 150 mOhms