B43584E2159M000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43584E2159M000
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 200V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 5.677" (144.20mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.248" (31.70mm)
Voltage - Rated 200 V
Mounting Type Chassis, Stud Mount
Size / Dimension 3.028" Dia (76.90mm)
Ripple Current @ Low Frequency 25.6 A @ 100 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 8mOhm @ 100Hz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 15000 µF
Package Bulk
Impedance 10 mOhms