B43584E2688M3
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43584E2688M3
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 200V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.201" (106.70mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.122" (28.50mm)
Voltage - Rated 200 V
Mounting Type Chassis, Stud Mount
Size / Dimension 2.532" Dia (64.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 12.6 A @ 100 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 21mOhm @ 100Hz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 6800 µF
Package Bulk
Impedance 25 mOhms