B43693A2226Q001
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43693A2226Q001
Description:
CAP ALUM 22UF 250V AXIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance -10%, +30%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 250 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.551" Dia x 1.181" L (14.00mm x 30.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2500 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.3Ohm @ 100Hz
Ratings -
Series B43693
Package / Case Axial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.27 A @ 10 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 22 µF
Package Bulk
Impedance 510 mOhms