B43704A9568M000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43704A9568M000
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 5.677" (144.20mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.122" (28.50mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.531" Dia (64.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 19.5 A @ 100 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 20mOhm @ 100Hz
Ratings -
Series B43704
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 5600 µF