B43724A6688M000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43724A6688M000
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 500V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 7.547" (191.70mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.248" (31.70mm)
Voltage - Rated 500 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.027" Dia (76.90mm)
Ripple Current @ Low Frequency 22.8 A @ 100 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 14mOhm @ 100Hz
Ratings -
Series B43724
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 6800 µF
Package Bulk
Impedance 22 mOhms