B43750A4538M000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43750A4538M000
Description:
CAP ALUM 5300UF 20% 350V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 5.713" (145.10mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.248" (31.70mm)
Voltage - Rated 350 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.583" Dia (91.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 26 A @ 100 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 11mOhm @ 100Hz
Ratings -
Series B43750
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 5300 µF
Package Bulk
Impedance 8 mOhms