B43821A5686M000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43821A5686M000
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 275 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.7Ohm @ 120Hz
Ratings -
Series B43821
Package / Case Radial, Can
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 68 µF