B43821F1476M000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43821F1476M000
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 160 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 270 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 4.5Ohm @ 120Hz
Ratings -
Series B43821
Package / Case Radial, Can
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 47 µF