B43866A1336M
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43866A1336M
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 160 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 10Ohm @ 120Hz
Ratings -
Series B43866
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 315 mA @ 100 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 33 µF