B43888C2686M008
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43888C2686M008
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 250V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 250 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series B43888
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.3 A @ 100 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 68 µF