B43888C4107M000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43888C4107M000
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 350V RADIAL
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 350 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.7 A @ 100 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 100 µF