B43888C5475M
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43888C5475M
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. -
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 180 mA @ 100 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 4.7 µF