B43888F1686M000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43888F1686M000
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 160V RADIAL
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 160 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. -
ESR (Equivalent Series Resistance) 4.9Ohm @ 120Hz
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 820 mA @ 100 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 68 µF