B43888G4336M008
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43888G4336M008
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 350V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 350 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.1 A @ 100 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 33 µF