Home / NTC Thermistors / B57864S0202H040
minImg
B57864S0202H040
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B57864S0202H040
Description:
THERMISTOR NTC 2KOHM 3560K BEAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
B0/50 -
Resistance Tolerance ±3%
B25/100 3560K
B Value Tolerance ±1%
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
B25/75 -
Length - Lead Wire 1.71" (43.50mm)
Series -
Resistance in Ohms @ 25°C 2k
Package / Case Bead, Glass
Power - Max 60 mW