B59890C0160A051
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B59890C0160A051
Description:
PTC RESET FUSE 160V 35MA RADIAL
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 60°C
Voltage - Max 160V
Current - Hold (Ih) (Max) 35 mA
Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
Approval Agency UR, VDE
Current - Max 200 mA
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.157" Dia x 0.197" T (4.00mm x 5.00mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Series -
Type Ceramic
Package / Case Radial, Disc
Thickness (Max) -
Resistance - 25°C (Typ) 150 Ohms
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Current - Trip (It) 70 mA