Home / Ferrite Cores / B65523J0400K087
minImg
B65523J0400K087
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B65523J0400K087
Package:
ER 9.5 x 5
Description:
FERRITE CORE ER 400NH N87
In Stock : 10165
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Inductance Factor (Al) 400 nH
Effective Area (Ae) mm² 8.81
Tolerance ±10%
Material N87
Core Type ER
Product Status Active
Supplier Device Package ER 9.5 x 5
Effective Length (le) mm 13.6
Series ER9.5
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ 120
Length 0.374" (9.50mm)
Gap Gapped
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Height 0.098" (2.50mm)
Package Box
Initial Permeability (µi) 2200
Minimum Core Cross Section (Amin) mm² 7.6
Width 0.197" (5.00mm)