Home / Ferrite Cores / B65805N0040A001
minImg
B65805N0040A001
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B65805N0040A001
Package:
RM 5
Description:
FERRITE CORE RM 40NH K1 2PCS
In Stock : 432
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Inductance Factor (Al) 40 nH
Effective Area (Ae) mm² 20.8
Tolerance ±3%
Material K1
Core Type RM
Product Status Active
Supplier Device Package RM 5
Effective Length (le) mm 20.8
Series RM5
Effective Permeability (µe) 31.8
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ 433
Length 0.575" (14.60mm)
Gap Gapped
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Height 0.207" (5.25mm)
Package Box
Initial Permeability (µi) 80
Width 0.268" (6.80mm)