Home / Ferrite Cores / B65813J0250A041
minImg
B65813J0250A041
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B65813J0250A041
Package:
RM 10
Description:
FERRITE CORE RM 250NH N41 2PCS
In Stock : 757
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Inductance Factor (Al) 250 nH
Effective Area (Ae) mm² 98
Tolerance ±3%
Material N41
Product Status Active
Core Type RM
Effective Length (le) mm 44
Supplier Device Package RM 10
Series RM10
Effective Permeability (µe) 89
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ 4310
Length 1.122" (28.50mm)
Gap Gapped
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Height 0.368" (9.35mm)
Package Box
Initial Permeability (µi) 2800
Width 0.531" (13.50mm)