Home / Ferrite Cores / B65839A0250E057
minImg
B65839A0250E057
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B65839A0250E057
Package:
EP 7
Description:
FERRITE CORE EP 250NH T57 2PCS
User Guide
Inductance Factor (Al) 250 nH
Effective Area (Ae) mm² 10.3
Tolerance ±7%
Material T57
Product Status Active
Core Type EP
Effective Length (le) mm 15.7
Supplier Device Package EP 7
Series EP7
Effective Permeability (µe) 303
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ 162
Length 0.370" (9.40mm)
Gap Gapped
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Height 0.148" (3.75mm)
Package Box
Initial Permeability (µi) 4000
Width 0.256" (6.50mm)