Home / Ferrite Cores / B65857A0250J038
minImg
B65857A0250J038
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B65857A0250J038
Package:
EPX 7 x 9
Description:
FERRITE CORE EPX 250NH T38 2PCS
User Guide
Inductance Factor (Al) 250 nH
Effective Area (Ae) mm² 17.2
Tolerance ±5%
Material T38
Product Status Active
Core Type EPX
Effective Length (le) mm 15.7
Supplier Device Package EPX 7 x 9
Series EPX7/9
Effective Permeability (µe) 182
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ 270
Length 0.370" (9.40mm)
Gap Gapped
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Height 0.148" (3.75mm)
Package Box
Initial Permeability (µi) 2300
Width 0.354" (9.00mm)