Home / Ferrite Cores / B65981Q0250K097
minImg
B65981Q0250K097
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B65981Q0250K097
Package:
PQ 50 x 50
Description:
FERRITE CORE PQ 250NH N97
In Stock : 73
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Inductance Factor (Al) 250 nH
Effective Area (Ae) mm² 332
Tolerance ±10%
Material N97
Core Type PQ
Product Status Active
Supplier Device Package PQ 50 x 50
Effective Length (le) mm 113
Series PQ50/50
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ 37630
Length 1.969" (50.00mm)
Gap Distributed Gapped
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Height 0.984" (25.00mm)
Package Tray
Minimum Core Cross Section (Amin) mm² 314
Width 1.260" (32.00mm)