Home / Ferrite Cores / B65982Q0100K095
minImg
B65982Q0100K095
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B65982Q0100K095
Package:
PQ 65 x 60
Description:
FERRITE CORE PQ 100NH N95
In Stock : 47
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Inductance Factor (Al) 100 nH
Effective Area (Ae) mm² 171
Tolerance ±10%
Material N95
Core Type PQ
Product Status Active
Supplier Device Package PQ 65 x 60
Effective Length (le) mm 137
Series PQ65/60
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ 81950
Length 2.559" (65.00mm)
Gap Distributed Gapped
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Height 1.181" (30.00mm)
Package Bulk
Initial Permeability (µi) 3000
Minimum Core Cross Section (Amin) mm² 531
Width 1.772" (45.00mm)