Home / Ferrite Cores / B66363G2000X127
minImg
B66363G2000X127
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B66363G2000X127
Package:
ETD 39 x 20 x 13
Description:
FERRITE CORE ETD N27
User Guide
Effective Area (Ae) mm² 125
Tolerance -
Material N27
Core Type ETD
Product Status Active
Supplier Device Package ETD 39 x 20 x 13
Effective Length (le) mm 92.2
Series ETD39/20/13
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ 11500
Length 1.531" (38.90mm)
Gap Gapped
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Height 0.787" (20.00mm)
Package Box
Initial Permeability (µi) 2000
Minimum Core Cross Section (Amin) mm² 123
Width 0.504" (12.80mm)